Neustále přemýšlíte nad tím, jak je možné, že vás bolí zuby, když si je poctivě čistíte každý den? Problém nejspíš spočívá v tom, že o zuby sice pečujete, ale nesprávně. Jak tedy docílit toho, aby byl váš chrup skutečně zdravý?
Pravidelné návštěvy dentální hygieny jsou důležité
Především je nutné dbát na domácí ústní hygienu a také docházet na pravidelné návštěvy ke svému dentálnímu hygienistovi či hygienistce. Že jste v posledním půl roce na dentální hygieně nebyli? V tom případě je ten pravý čas to napravit. Co všechno se může stát, když o své zuby nebudete pečovat pravidelně a správně?
Jak předejít vzniku zubního kazu a zánětu dásní
V první řadě je dobré vědět, že jen kartáček vás od případných zdravotních komplikací nezachrání. Pokud ho neumíte správně používat, je vám čištění zubů téměř k ničemu. Právě dentální hygienisté vás ale naučí čistit si zuby efektivně a také tak, abyste předcházeli vzniku zánětu dásní, který může být velmi bolestivou záležitostí.
Mýty, kterým stále věříme
Také věříte na všeobecně známé mýty, že tvrdý kartáček je ten správný a že čím víc budete na kartáček tlačit, tím lépe si zuby vyčistíte? Jen nejvyšší čas vyvést vás z omylu. Samozřejmě je lepší kartáček co nejměkčí a s co nejhustšími štětinami. Pohyby kartáčkem by měly být také pomalé, plynulé a především je zapotřebí držet kartáček tak, aby byl směřován v úhlu čtyřicet pět stupňů do prostoru mezi zuby a dáseň. To vám samozřejmě specialisté z kliniky Dentální hygiena Brno velmi rádi názorně ukážou.
Se správnou velikostí kartáčku vám poradí dentální hygienista
Stejně tak odborníci z Dentální hygiena Brno radí, aby všichni a především každý den používali mezizubní kartáčky, které vás zbaví zubního plaku a kamene i v místech, kam se zubní kartáček nikdy nedostane. Je však zapotřebí zvolit vhodnou velikost. Každý mezizubní prostor je totiž jinak velký. Jak si ale vybrat ten správný? I s tím vám poradí na dentální hygieně.
První návštěva dentální hygieny
První návštěva dentální hygieny obvykle probíhá tak, že si dentální hygienista nejprve zjistí rodinnou anamnézu a také stav vašich zubů. Následně provede rentgen zubů, má-li ho ovšem ve své ordinaci k dispozici.
Odstranění zubního kamene bývá mnohdy náročné
Pak už následuje samotné odstraňování zubního kamene, které se provádí ultrazvukem a poté se dočišťuje ručně. Jestliže jste ale na dentální hygieně nebyli už více než rok, je možné, že bude zapotřebí další návštěvu naplánovat už za pár týdnů, neboť dentální hygienista nemusí stihnout odstranit všechen zubní kámen během prvního sezení.
Díky pravidelným návštěvám dentální hygieny také předcházíte mnoha potenciálním vleklým problémům, které vám mohou v budoucnu ztížit život. Dospělí lidé už mají jen jeden chrup, ale občas na to bohužel zapomínají.
Jak často byste měli dentální hygienu navštěvovat?
Na dentální hygienu byste měli docházet alespoň jednou za půl roku, pokud ale máte například cukrovku nebo jiné chronické onemocnění zapříčiňující nadměrnou tvorbu zubního kazu či další potíže, možná bude zapotřebí docházet na dentální hygienu jednou za tři měsíce. Odborníci z kliniky Dentální hygiena Brno často radí, že lidé, kteří mají vleklé zdravotní komplikace, nebo si sami nedokážou precizně vyčistit zuby či mezizubní prostory, by měli navštěvovat dentální hygienu častěji než lidé zdraví a v zubní hygieně již zběhlí.
Kolik návštěva dentální hygieny stojí?
První návštěva dentální hygieny po delší době vás pravděpodobně vyjde na víc než tisíc korun, další návštěvy bývají o několik set korun levnější. Rovněž nezapomínejte investovat do kvalitních klasických i mezizubních kartáčků. Specialisté z kliniky Dentální hygiena Brno všem svým klientům radí, aby klasické kartáčky měnili vždy po třech měsících, nebo tehdy, jsou-li štětinky roztřepené. Mezizubní kartáčky měníme ještě častěji, někdy i po jednom týdnu. Přestože nejde o levnou záležitost, nezapomínejte, že jde především o vaše zdraví.