Migrénami trpí téměř každý desátý člověk a častěji se týká ženské populace

Migrenózní bolesti jsou velice silné bolesti hlavy, které jsou doprovázeny nevolností, zvracením a někdy i poruchami vidění. Bohužel doposud nebyly prokázány přesné příčiny vzniku migrenózních bolestí. Podle odborníků bylo prokázáno, že na vzniku bolesti mají vliv změny krevních koncentrací tzv. vazo aktivních aminů. Jedná se o chemické látky, které ovlivňují krevní cévy. Aminy jsou v krvi běžně přítomny, ale jejich koncentraci může zvýšit například konzumace určitého jídla, k jejich vyplavení dochází při stresu, při snížení hladiny krevního cukru v době mezi jednotlivými jídly.

Kde se nachází největší bolest?

Mezi nejvíce bolavá místa patří čelo, oblast okolo očí, spánky, týl a šíje. U mnoha postižených začíná bolest v oblasti šíje. Větší část nemocných pociťuje v počátku záchvatu, bolest na jedné straně hlavy. Z těchto důvodů se migréně někdy říká hemikranie, tedy bolest jedné poloviny hlavy. Někdy se bolest přemístí na druhou stranu ještě během záchvatu, v jiných případech se strany nepravidelně střídají.

V kterém věku se migréna nejvíce vyskytuje?

Migréna se nejčastěji objevuje ve věku mezi 25. Rokem a 45. Rokem života a spolu s procesem zrání se mění. Více než polovina žen se tohoto chronického onemocnění zbavuje po přechodu. V případě, že migréna přetrvá i po přechodu, je potřeba hledat příčinu v deficitu důležitých látek nebo užívání léků. Jen velmi zřídka se migréna začne objevovat až po období přechodu, což vzniká nejčastěji s užíváním hormonů. 

Léčba migrény

Nejlepší léčbou migrény je prevence. Je potřeba nalézt faktory, které se na vzniku migrény podílejí. Odborníci doporučují vést si deník, kde si zaznamenáváme dobu trvání bolesti, co jsme předtím konzumovali a dělali. Tyto údaje nám mohou následně pomoci při léčbě. Klasická léčba spočívá v preventivní aplikaci léků, které zmírňují počet a intenzitu záchvatů. Velké části populace však běžná anallgetika nezabírají. Z těchto důvodů se podávají jiné typy léků.

Napsat komentář