Motýl jako symbol

Řada zvířat je předobrazem určitého symbolu na základě specifických vlastností, s nimiž jsou spojovány. Slon je tak předobrazem dlouhověkosti, labuť věrnosti apod. 

V říši hmyzu, ačkoliv je druhově velmi rozmanitá, nalezneme sice obdobnou symboliku, je jí však mnohem méně, jelikož tato rozmanitost je až na úrovni jednotlivých skupin, a navíc vyžaduje přímý dlouhodobý kontakt s člověkem. 

Proto se symbolika váže třeba na včely, které jsou využívány jako domácí zvířata, mravence či komáry a mouchy, a samozřejmě motýly. Motýl je z pohledu esoteriky, ale i umění, vnímán jako symbol krásy (především tedy denní druhy, u nočních motýlů je tato symbolika minimální), a pak také jako symbol křehkosti a konečnosti života či znovuzrození a přerodu.

Část této symboliky vychází až popelkovské přeměny z ošklivé housenky stvoření s nádhernými pestrobarevnými křídly, část je dána relativně krátkým životem, jehož křehkost je ještě umocněna zranitelností motýlích křídel.

Zajímají Vás také zvířata nebo umění či móda? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných zajímavých tématech mezi nebem a zemí.

Například špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, či o různých jevech co ovlivňují člověka v jeho životě.

Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete zajímavosti o nihilismu nebo co všechno napsal Mozart či jaký je rozdíl mezi koněm a oslem.

Napsat komentář