Jak dnes číst bibli?

Bible může být pro současného čtenáře obtížně uchopitelná, neboť její jazyk je mimořádně bohatý na různé metafory. Učení samotného Krista je plné symboliky. V bibli se tak nacházejí řádově desítky až stovky symbolů.

Doslovný výklad Bible jednoznačně připouští obrazný jazyk. Radou pro dnešního příjemce biblického textu tedy může být to, že pokud doslovný význam pasáže vede ke zjevné absurditě, ale obrazný význam přináší objasnění, pak pasáž pravděpodobně používá symboly a je potřeba tak sdělení chápat.

Vykládat bibli zcela doslovně a ignorovat přitom metafory, které uvádí, by bylo zásadní chybou, která by nám znemožnila pochopení textu.

Nicméně například většina evangelíků a křesťanských fundamentalistů se přiklání k tomu, vykládat bibli doslovně v té míře, v níž je to možné. Přípustnou výjimkou jsou pouze pasáže, kde je text zjevně alegorický, poetický nebo obrazný.

Bible je tedy bezesporu zajímavým a mnohovrstevnatým materiálem. Zajímá vás nejen její významový kontext? Podívejte se s námi.

Rádi byste se dozvěděli o dalších zajímavých tématech jako například módě, špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, zvířatech či o tom co pro nás mají připravené hvězdy.

Podívejte se na náš blog. Čím se zabývá astrologie a čím astronomie? Můžete si zde například přečíst zajímavosti o znamení býka nebo o znamení  zvěrokruhu váhy.

Napsat komentář