Krásné a zdravé zuby rozhodně nejsou samozřejmostí. Pro zářivý úsměv musíte něco udělat. A tou nejzásadnější věcí je, že si začnete správně čistit zuby. Jak na to, vám ze všeho nejlépe poradí dentální hygienista.
Proč je návštěva dentální hygieny tak důležitá?
Je zapotřebí navštěvovat dentální hygienu pravidelně, nejlépe dvakrát za rok. Nejenže vás dentální hygienista při každé návštěvě zbaví zubního plaku a kamene, ale zároveň si díky tomu připomenete, jak moc je důležité pečovat o své zuby každý den a především tou správnou metodou.
Používejte správné kartáčky
Díky správné péči o zuby předcházíte zánětu dásní, zubním kazům i tolik časté paradentóze. Nyní si povíme něco o tom, jak pečovat o ústní hygienu doma. Pokud jste ale v posledním půl roce na dentální hygieně nebyli, objednejte se ještě dnes. Jedině tak zjistíte, jak správně používat zubní i mezizubní kartáček, a především které kartáčky jsou pro vás ty nejvhodnější.
Mýty a fakta
O čištění zubů koluje spoustu mýtů, mezi ty nejčastější patří například to, že zuby si musíme čistit po každém jídle. Další z častých lží je i to, že čím je kartáček tvrdší, tím je účinnější. A neplatí ani to, že k čištění zubů vám stačí jen ústní voda.
Nesprávné čištění zubů vám může ublížit
Zuby si určitě po každém jídle čistit nemusíte a rozhodně byste neměli používat ten nejtvrdší kartáček. A ústní voda je jenom doplňkem, nikoliv náhradou čištění zubů klasickým kartáčkem. Málokdo však ví, že špatnou technikou si můžete v ústech nadělat pořádnou paseku. Jak tvrdí odborníci z kliniky Dentální hygiena Brno, nesprávná technika čištění nejenže zuby nevyčistí, nezbaví je plaku ani zubního kamene, ale ke všemu vám může poškodit dásně.
Kartáček vám vybere dentální hygienista
Tím prvním a především nejdůležitějším krokem je správný výběr kartáčku. Obecně platí, že by měl mít velmi hustá a měkká vlákna, ovšem ten pravý kartáček přímo pro vás by měl vybrat váš dentální hygienista. Pokud ten správný zatím nemáte ani nevíte, který je pro vás ten nejvhodnější, alespoň myslete na to, že byste neměli používat tvrdý kartáček, u jehož použití hrozí, že si jím poraníte dáseň.
Víte, jak poznáte, že si máte kartáček vyměnit? Viditelným ukazatelem je, že štětinky se třepí a vyčnívají přes plastovou hlavičku kartáčku. Kartáček byste ale nikdy neměli používat déle než tři měsíce.
Postup správného čištění zubů
Zuby si vždy čistíme velmi jemnými a pomalými pohyby. Jedním z častých mýtů totiž je i to, že čím rychlejší pohyby do čištění zubů vynakládáme a čím jsou naše tahy silnější, tím jsou zuby lépe vyčištěné. To je ale velký omyl. Tímto čištěním si nejenom poraníme dáseň, ale také si zničíme zubní sklovinu. Odborníci z kliniky Dentální hygiena Brno radí, aby manuální pohyby byly naopak pomalé a plynulé. Na kartáček nikdy netlačíme.
Nejprve kartáček uchopte mezi ukazováček a palec, tak jak jste zvyklí v případě psacích potřeb. Následně kartáček přiložte na místo, kde končí dáseň a začíná zub, zhruba v úhlu čtyřicet pět stupňů. Nyní pomalými krouživými pohyby vyčistěte nejprve přední stranu zubů, pak zadní a nakonec také plošky zadních zubů. Právě prostor mezi dásní a zubem je nejnáchylnější k usazování zubního plaku, proto tomuto místu musíte věnovat zvýšenou pozornost. Na každém zubu proveďte alespoň pět až deset těchto krouživých pohybů.
Nezapomínejte na mezizubní prostory
Nyní následuje čištění mezizubních prostorů. Správnou velikost mezizubních kartáčků vám rovněž sdělí dentální hygienista. Většinou používáme dvě až tři velikosti, neboť mezírky mezi zuby nejsou všude stejné. Do každého mezizubního prostoru vsuňte mezizubní kartáček tak, že jeho špičku přiložíte jemně k mezírce, nejlépe pod úhlem čtyřicet pět stupňů směrem od dásně. Kartáček by měl mezi zuby jemně vklouznout, nikdy na něj netlačte. Pokud vám zavést nejde, raději změňte úhel zavádění nebo velikost mezizubního kartáčku. Jakmile se mezi zuby dostanete, lehkým pohybem směrem dovnitř a ven mezizubní prostor vyčistěte. Tah opakujte alespoň dvakrát až třikrát.
Víte, co je solo kartáček?
V předposlední fázi použijeme takzvaný solo kartáček. Ten, jak radí odborníci z kliniky Dentální hygiena Brno, přiložíme k plošce zubu opět pod úhlem čtyřicet pět stupňů. Tak se rozevře do malého vějířku. Solo kartáček je mezi dentálními hygienisty oblíbený především díky tomu, že si s ním dokonale dočistíte linii dásní, těžko dostupné zadní plochy zubů, stoličky a také dásňový žlábek, utvořený mezi zubem a dásní. Čištění zubů vám sice zabere deset i více minut, ale jakmile se ho naučíte perfektně ovládat, můžete si jím zuby čistit klidně večer u televize nebo při čtení knihy.
I čištění jazyka je důležité
Nakonec si také vyčistěte jazyk. Použít můžete klasický kartáček nebo speciální škrabku, pomocí níž odstraníte bílý povlak, který často způsobuje nepříjemný zápach z úst. Právě na jazyku ulpívají bakterie, které způsobují halitózu (zápach z úst) a díky pravidelnému čištění jazyka můžete zápach z úst omezit až o sedmdesát pět procent.
Ústní voda často působí jako analgetikum
Specialisté z kliniky Dentální hygiena Brno také doporučují si jednou denně vyplachovat ústa ústní vodou, která pomáhá snižovat riziko vzniku zubního kazu a zánětu dásní. Ústní vody mívají antibakteriální, desinfekční a protizánětlivé účinky. Ústní vody také zklidňují a fungují jako analgetikum.
Ještě jste letos dentální hygienu nenavštívili? Napravte to co nejdříve. Vyplatí se vám investovat do návštěvy dentálního hygienisty, protože jen díky němu předejdete zubním kazům a zánětům, jejichž následné ošetření vás vyjde mnohem dráž.