Fenek: drobná pouštní liška, která loví v noci

V několika českých zoologických zahradách jsou k vidění fenci, drobná zvířátka s obrovskýma ušima. Víte, jakou mají funkci? Kde vůbec fenek žije a co je jeho potravou? Máme pro vás přehled základních informací.

Nejmenší psovitá šelma

Fenci jsou velice drobní, váží maximálně necelé dva kilogramy, a tak by někoho možná ani nenapadlo, že se jedná o psovitou šelmu. Patří k rodu lišek a je jeho nejmenším zástupcem. 

více v článku...

Kde žije

Jeho domovem jsou pouště a polopouště v severní Africe. Vysoké teploty zvládá díky svým velkým uším, které mají termoregulační funkci. Přes den fenek spí, v noci, když se ochladí, vyráží na lov. 

Co fenek žere? 

Jelikož je to šelma, patří k jeho stravě maso. Loví hmyz, ještěrky a drobné druhy ptáků. Jídelníček doplňuje hlízami, fíky, datlemi a cibulemi rostlin. 

Zajímají Vás také zvířata nebo umění či móda? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných zajímavých tématech mezi nebem a zemí.

Například špercích, drahých kamenech, přírodě, slavných lidech, či o různých jevech co ovlivňují člověka v jeho životě.

Mrkněte se na naše články, kde se například dočtete zajímavosti o oceánech a mořích nebo o legendě renesančního umění z Florencie Leonardo da Vinci.

Napsat komentář