Jak vybrat podlahové desky na dřevěnou podlahu?

Ať už si vybíráte dřevěnou podlahu nebo podlahové palubky do svého domova, na chatu nebo zahradního domku, jedná se vždy o velmi důležitou koupi. Dřevo je a vždy bude vynikající materiál, který v sobě zanechává dotek přírody. Má také vynikající užitné vlastnosti a právě proto je na dřevěnou podlahu jako stvořené. V neposlední řadě disponuje přirozeným vzhledem i dlouhou životností. Je to velmi oblíbený materiál a skvěle vynikne is moderním stylem domácnosti.

V praxi si však můžete vybrat na vaši dřevěnou podlahu různé podlahové desky, mezi něž patří například tyto:

Masivní podlahová deska – takové podlahové desky bývají obvykle vyrobeny z jednoho kusu dřeva. Když tyto desky položíte, vždy je třeba je přebrousit a také použít vhodný přípravek, jako je například lak či olej. Mezi oblíbené druhy masivních podlahových desek patří duby, jasan, smrk nebo exotické dřevo merbau. Především dub a jasan jsou také mimořádně odolné a zároveň velmi pěkné.

Vrstvená podlahová deska – taková dřevěná podlaha, se kterou se můžete také setkat pod názvem dřevěné panely, se vyrábí ze dvou nebo tří vrstev dřeva. Ty jsou uspořádány rovnoběžně. Vrchní vrstva bývá obvykle vyrobena z různých druhů dřeva a přetřena lakem nebo olejem. Dolní vrstva je zase vyrobena obvykle z tvrdého listnatého dřeva, jako je například dub. Pokud jde o třívrstvé podlahové desky, spodní vrstva bývá z měkkého dřeva.

Pokud si vyberete dřevěnou podlahu, vždy a za každých okolností dbejte na její údržbu. Dřevěné podlahy by měly být vždy chráněny lakem a také ošetřovány vhodným prostředkem, který se nanáší na suchou podlahu. Právě takový prostředek vytvoří na podlaze film, který chrání její povrch. Pokud je podlaha naolejovaná, vyžaduje se i další údržba. Zároveň chraňte podlahu před poškrábáním, nečistotami a většími částicemi. Vyberete-li si správně a zároveň se budete o dřevěnou podlahu dobře starat, vydrží vám mnoho let.

Napsat komentář